Acemiler için makyaj hakkında temel bilgiler

Merhabalar kız biladerlerim. Makyaj konusu her bayanın ilgisini çektiği gibi erkeklerin de dikkatini çeken bir konudur. O sebepten hem kendinizi iyi hissetmek hem de fark edilmek adına yüzünüze küçük dokunuşlar ile makyaj uygulaması yapabilirsiniz. Ancak makyaj uygulamasında eğer acemi iseniz son derece dikkatli olmalısınız. 🙂 Çünkü boya fıçısına dönüşebilirsiniz 🙂

Eğer makyaj konusunda acemi iseniz ilk dikkat edilecek nokta abartıdan uzak durmaktır. Abartı her zaman için makyajın yapmacık ve kötü görünmesine neden olur.

Makyaj için temel bilgiler

Fondöten seçiminde mutlaka yüzünüz ile uyumlu tonlar seçmelisiniz. Ten rengine bakarak açık yahut koyu seçilen fondötenler çok fazla belli olmakta ve kötü bir görüntüye sebep olmaktadır. Bunun yanında cilt tipinize uygun fondötenler seçmeli ve bu yönde bir alışveriş gerçekleştirmelisiniz.

Fondöten uygulamasını fondöten fırçası ya da sünger ile yapmalısınız. El ile yapılan dağıtma işlemin de bölgesel eşitlik sağlanamaz yüzünüz fondöteni ememez ve ileriki dakikalarda cildiniz fondöteni kusabilir. Belli başlı ürünleri elle uygulaması daha kolay olabilir, istisnalar kaideyi bozmaz 🙂 Bu işlemden sonra transparan pudra ile sürülen fondöten sabitlenmelidir, sabitlenen makyaj uzun süre bozulmadan teninizde duracaktır. Bunun için başka bir yöntem ise; makyaj yapmaya başlamadan makyaj bazı kullanılabilir hatta makyaj bazı ile makyajınız daha kalıcı olur.

Ten rengine göre seçilen allık rengi ise elmacık kemiklerine uygulanarak yüzünüzü ön plana çıkarır. Elmacık kemiğinin hafif üzerine ise pervane şeklindeki fırça yardımıyla aydınlatıcı sürülerek yanaklarınız vurgulanır bu şekilde yüz tipinizi ortaya çıkarmış olursunuz. Ayrıca yüz tipinizde nötrlemek istediğiniz bölgeleriniz için ise kontür uygulaması yapabilirsiniz bunun için piyasada birçok kontür paleti mevcut. Son dönemlerde çok yaygın olarak kullanılıyor.

Yüz makyajından sonra göz makyajı ikinci önemli olaydır. Gözleriniz küçük ise eye lineer uygulamasını gözün dışına uygulamalısınız. Gözleriniz çok fazla büyük ise sürme ve eye lineer uygulamasını göz içine yakın uygulamalısınız. Göz tipine göre yapılan makyaj sizin güzelliğinize güzellik katacaktır. Likit eyelinerı düzgün çekemiyorsanız size öneri çekmek istediğiniz eyelinerı far ile de sağlayabilirsiniz, likitlerden ziyade çok akma ve bulaşma yapmıyor kulak çöpü ile de istediğiniz şekle sokularak düzeltilebilir ardından da çektiğiniz farın üzerinden likit uygulamasını yapabilirsiniz bu şekilde yamuk çizmekten kurtulursunuz. 🙂

Rimel seçimini ise kirpik tipine göre yapmalısınız. Ruj seçiminde mutlaka ten renginize uygun seçimler yapmalı ve dudağınız kurumaması için mutlaka nemlendirici kullanmalısınız. Rujunuzun üzerine sürülen pudra da rujunuzu matlaştırarak kalıcılığı arttırır ama siz ıslak bir görünüm tercih ederseniz o zaman rujunuzu bir kaç saat aralıklar ile tazelemelisiniz.

Şimdilik benim aklıma gelenler bunlar kız biladerlerim eğer merak ettiğiniz ya da başka önerileriniz olursa yorumlarınızı bekliyorum. Kendinize çok tatlış bakın görüşmek üzere 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karma ciltler için nemlendirici önerileri

Balın cilde faydaları nelerdir?