Dudak çatlamasını önleyen yöntemler

Selamlar kız biladerlerim. Soğuk günlerde en çok görülen dudak çatlamaları için dudak bakım önerileri ve çatlamayı önlemeye yönelik neler yapılabilir sizler için araştırdık.

Dudaklarımız bizim için kıymetlidir bu yüzden ona en güzel ve en doğru bakımı yaparak estetik görünmesini sağlayabilirsiniz ve pamuk gibi dudaklara sahip olabilirsiniz. Kış aylarında rüzgarlı ve kuru hava nedeni ile daha da fazla artan dudak çatlamasını önlemek için bazı yöntemler kullanabilirsiniz.

Dudak çatlamasını önleyen yöntemleri şöyle sıralayabiliriz

• Çatlayan dudaklarınıza bal sürüp etrafına nemlendirici sürün ve 15 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayın sonucu inanamayacaksınız. Haftada 2 kez bu işlemi tekrarlayın.
• Dudaklarınızda ki çatlaklardan dolayı oluşan kabuklanmadan arınmak için peeling yapın. Şeker ve balı karıştırarak bir miktar alıp elinizle dudaklarınızı ovun. Pul pul oluşumun yok olduğunu göreceksiniz.
Dudak bakımınız için dudak kreminizi yanınızdan ayırmayın ve kullanmayı unutmayın.
• Yine dudak bakımında bazı yağlar çok etkilidir bunlardan en iyisi kakao yağıdır. Kalıp şeklinde satılan kakao yağı çantanızda rahatlıkla taşıyabilmenizi sağlar ve çatlakların tedavisinde ve nemlendirmede üstün başarı sağlar. Hindistan cevizi yağı hem saçlar hem vücut hem de dudaklar için mükemmel sonuçlar çıkartır. Hem kokusunu seveceksiniz hem de dudaklarınıza yaptığı bakımı.
• Eğer kanamalı çatlaklar oluyor ise eczanede bu tip yaralara özel kremler bulunmaktadır önerebileceğim kremler arasında hametan ve bephanten olabilir. Bu iki krem de kanamalı çatlaklarda çok işe yarıyor.
• Mümkün olduğunca dudaklarınızı yalamamaya özen gösterin kuruduğunu hissettiğinizde nemlendirin. Tükürük içerisinde ki maddeler nedeniyle nemlendiriyor gibi görünse de tükürük buharlaşacağı için daha fazla kurutacaktır.
• Dudaklarınıza vazelin sürmeyin, içerisinde kimyasal ve petrol artıklarından yapıldığı için dudaklarınıza vazelin sürmeyin bunun yerine doğal kremler ya da ilaçlar kullanın.
• Su tüketiminizi artırmanızda fayda var dudak kuruluğunun en önemli nedenlerinden biride su tüketmemektir.
• Ağızdan nefes alıp verme de dudak çatlamasına neden olmaktadır. bu yüzden nefes almak için burnunuzu kullanın.

Bu sıraladığımız maddelere dikkat edildiğinde cidden büyük bir fark yaratabilirsiniz. Bu saydıklarımız önemsiz gibi görünse de aslında dikkat edildiğinde önem kazanıyor. Kurumuş bakımsız görünen bir dudağa hiçbir biladerim sahip olmak istemez. Bakımlı dudaklı günler dileriz piremsesler. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler

Diş beyazlatma önerileri