Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN YİYECEKLER

Ne var ne yok kız biladerler 🙂 Malum havalar soğudu hastalıklar arttı:( Bende sizler için ufak bir araştırma yaptım ve bağışıklık sisteminin ne kadar önemli olduğunu gördüm. Dilimin döndüğünce sizlerlede paylaşmak istedim 🙂

Bireylerin beslenme alışkanlıkları bağışıklık sistemini etkileyen önemli bir etkendir. Gün içinde hem hava koşullarından hem sosyal ortamlardan hem de yediğimiz besinlerden birçok mikroorganizma vücudumuza geçer. Bu mikroorganizmalar bağışıklık sistemimiz zayıf ve savunmasız olduğunda halsizlik ve birçok hastalığa neden olur.Bağışıklık sistemi özellikle küçük yaşlarda gelişiminin önemli bir kısmını tamamlar. Her yaş grubu bireyin bağışıklık sistemini korumak ve güçlendirmek için tüm besin gruplarını yeterli oranda tüketmesi gerekir.

Zayıflayan bağışıklık istemi sizi hastalık ve enfeksiyonlara karşı dirençsiz hale getirir. Yaralar ve kesikler daha geç iyileşir, morlukların iyileşme süreci uzar. Bu durumlara düşmemek için bağışıklık sisteminizi koruyucu ve güçlendirici besinler tüketmelisiniz. Bu besinler arasında , Domates ,Havuç , Brokoli ,Brüksel lahanası ,Pazı, Kırmızıbiber, Kabak, mercimek, maydanoz ,hindi eti, balık ,sarımsak, soğan, Portakal ,Greyfurt, kekik ,ada çayı , biberiye, yeşil çay , yumurta, zencefil, zerdeçal, fasulye, bal, limon, peynir, zeytin, karnabahar gibi temel besin maddeleri yer almaktadır.

Vücudun bağışıklık sisteminin korunması ve gelişmesi için vitamin gruplarını da bilmeniz ve ona göre beslenmeniz gerekir . A-B ve C grubu vitaminleri , K vitamini, D vitamini, demir ve çinko, selenyum içeren besin grupları düzenli olarak tüketilmelidir. C vitamini özellikle kış aylarında bağışıklık sistemin için çok faydalı olacaktır. A vitamini de bulaşıcı hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin savunmaya koyacaktır .B grubu vitaminler de bakteri ve virüslere karşı direnç oluşturmanızı sağlayacaktır. Vitamin ve mineral gruplarını yeterli oranda düzenli olarak aldığınızı düşünüyor ama buna rağmen eksiklik belirtileri görüyorsanız doktor önerisi ile vitamin ve mineral kapsülleri kullanarak bağışıklık sisteminizi korumaya alabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz kız biladerler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uyku problemlerine karşı çözüm önerileri

Dudak çatlamasını önleyen yöntemler