Karatay diyeti hakkında bilgiler

İnsanlar her zaman daha zayıf, daha güzel görünmek isterler. Bunun içinde yapmadığı şey kalmaz. Amerika ve diğer ülkeler dâhil olmak üzere kilo verme problemine karşı kalıcı çözüm henüz bulunamamıştır.

Kilo veriliyor ancak diyette uyduğumuz beslenme şekli hayatla birlikte bütünleştirilmediğinde ya da diyeti bıraktığımız durumda tekrar aynı kiloları almamıza sebep olur. Hatta alınan kilolar eskisinden daha fazla olabilir.

Kilo insanı psikolojik durumunu da etkilemektedir. Fazla kilonun ileri safhası obezite sorunudur. Obezite tedavisi uzun süren ve hatta tedavisi olmayan birçok hastalıklara da yol açmaktadır. Örneğin; kalp hastalığı, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, felç gibi…

Günümüzde aşırı kiloya karşı uzman Diyetisyenler tarafından birçok diyetler uygulanmaktadır. Kardiyoloji profesörlerinden Prof. Dr. Canan Karatay Efendigil, Karatay diyeti ile birçok hastanın gözdesi haline gelmiştir.

Karatay Diyeti sadece kilo vermek amaçlı değil, beslenme şeklini yaşam tarzına dönüştüren bir uygulama olmaktadır. Canan Hanım aşırı kilo ve sağlıklı beslenme üzerine tüm sırlarını kitap haline çevirip bilgilerini sevenleriyle buluşturmuştur.

Karatay Diyeti geçici bir kilo verme durumundan çıkıp bundan sonraki yaşamınızı yeniden şekillendirmeyi vaat etmektedir. Bu diyetin diğer diyetlerden ayıran önemli farkı şimdiye kadar doğru olarak görülen tüm bilgilerin aslında yanlış olduğunun düşüncesidir. Bunun en büyük kanıtı şimdiye kadar yapılan tüm diyetlerin kısa zaman içerisinde geçersiz olmasıdır.

Canan hanım, uzmanların savundukları sık ama az yiyin tezini tamamen ortadan kaldırmıştır. Karatay diyetinin bozduğu ezberlerden biride, tıp alanının savaş halinde olduğu kolesterolün insana sağlığına faydası olduğunu savunmasıdır. Bu zamana kadar yasaklanan çoğu yağların insan vücudunda aslında yağ depolamadığı, aksine faydalı olduğu kanaatindedir. Bilhassa alınan karbonhidratın ise vücutta direk olarak yağ olarak depoladığı yönünde açıklamaları mevcuttur.

Bu diyete göre istediğiniz kadar tereyağlı yumurta, kırmızı et, yumurta, pastırma, peynir gibi besin grupları olan protein, karatayda yağ depolamadığı kanıtlanarak serbest hale geliyor. Karatay diyeti; bu diyeti uygulayanların ömür boyu bir daha kilo problemiyle karşılaşmayacağı vaat ediliyor.

Bu diyet sık yemeyerek ama doyana kadar yiyerek ve egzersiz yaparak yaşlısından gencine hamilesinden hastasına herkesin yapabileceği çok basit yaşam tarzı haline gelmeyi amaçlamaktadır. Karatay diyetin yasaklı besinleri ise pirinç, ekmek, makarna, unlu mamuller, şeker, çikolata, bal, gofret, gazlı içecekler, patates gibi gıdalar olan karbonhidrat grubudur. Canan hanıma göre şeker ve tatlı çok tehlikelidir. Çünkü ona göre vücut yapısını bozup hastalıklara davetiye çıkaran tatlıdan başkası değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı kilo verdiren diyet önerisi

Kozmetik ve cilt bakım ürünleri için alışveriş önerileri