Gece yeme sendromunu önlemek için öneriler

Merhabalar kız biladerlerim. Gecelerin uzun olduğu zaman dilimlerinde hepimiz için kaçınılmaz olan gece beslenmeleri sonucu kilo alımlarımız mevcut. Yaza daha formda girebilmek için gece yemek yemelerine bir son vermemiz gerekmektedir. Bunlar için yapılabileceklerimizle alakalı bir yazı hazırladık.

İnsanoğlunun temel ihtiyaçlarından en önemli olanlarından biridir beslenme. Sağlıklı yaşamak ve vücut fonksiyonlarının görevlerini eksiksiz yerine getirmesi için düzenli ve dengeli beslenmek şart. Bu nedenle beslenmenin doğru ve zamanlı yapılması çok önemlidir.

Ne yazık ki gün içerisinde zaman sıkıntısı ve birçok diğer sebepten dolayı çoğu kişi yemeye vakit ayıramıyor. Herkes ayaküstü atıştırmalar ile günü idare edip daha sonra geç saatlerde yemeyi alışkanlık haline getirmiş durumda. Bu tip durumlar beslenmede bozukluklara ve açlık hissini bastırmak için gece yemelerine neden oluyor. Özellikle de kış geceleri bu bizler için daha vahim hale geliyor.

Gece yemeleri birçok insanda bulunan ve artık aşırıya kaçtığı için ciddi rahatsızlık veren bir durum. Sağlıksız ve kontrolsüz bir kilo alımına neden olan gece yemek yeme, belli bir süreden sonra alışkanlık halini alır ve hazımsızlık başta olmak üzere birçok rahatlığa davetiye çıkarır. Bunun önüne geçmek için gece yemelerini kesinlikle kesmeliyiz. Bunu sağlamak için ise belirli yemek saatleri ayarlanmalı ve düzenli olarak uygulamalıyız. Her çeşit besin grubunu almalı ve ara öğünler yapılarak kan şekerinin kontrol altına almalıyız.

Gece acıkmalarını önlemeye yönelik tavsiyeler

Gece acıklamalarını önlemek için uyumadan önce sıcak süt içilmelidir veya bir meyve yenilmeli. Sıcak besinler mideyi geç terk ettiği için tok tutar ve meyve ise doğal şeker içerdiği için kan şekerini düzenler.

 

 

Gece uykudan uyanıp kendini buzdolabının önünde bulanlar ise iradeli olmalı ve kesinlikle bir şeyler yememeli. Uyku halinde çok az enerji harcanacağı için yenilenler olduğu gibi depo edilir ve mideyi rahatsız edeceği için uyku kalitesini düşürecek. İlla ki bir şeyler yemeliyim diyen var ise bir kase yoğurt yiyerek açlığını bastırabilir. Alışkanlık haline getirenler için ilk zamanlar zor olacaktır, ama daha sonralar daha rahat uykuya dalabilecekler ve sağlık ile ilgili sıkıntıları en aza indirgeyeceklerdir.

Unutmayın kızlar kilo alımının başlıca sebebi belkide gece yemeleri. Bunu önleyebilirsek sağlıklı ve formda bir vücuda sahip olabiliriz. Kendinize iyi bakın minnoşlar. 🙂

2 Yorum

Yorum Yapın
  1. Bu sorun hepimizin ortak sorunu ve kiloların en temel sebeplerinden biri umarım hepimiz gece yemek yememeyi alışkanlık edinebiliriz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sevgililer günü hediye fikirleri

Cilt tipimizi nasıl anlarız?