Uyku problemlerine karşı çözüm önerileri

Merhaba kız biladerlerim.

Dizilerin sezonlarını bitirebilmek için sabahlayan ya da sabahlara kadar ders çalışma zorunda olan biladerlerim, vardiyalı çalışma düzeninde çalışan piremsesler, kafaya birşeyleri takıp bir türlü uykuya dalamayan canlar sizleri unutmadık. 🙂 Birazda kendimize de faydalı olabilecek 🙂 uyku problemleri adlı yazımızı düzenledik. (Gerçekten sizler için ve bu site için çok çalışıyoruz diyip azcık acıtasyon yaparmışım kihhkihh)

Uykusuzluğun nedenleri ne olabilir?

Vücudun düzenli olarak uykuya ihtiyacı vardır. Uyku düzeni bozuldu ise bunun bir çok nedeni olabilir. Alkol, nikotin, kafein, kısa süreli uyumalar, aşırı stres, ilaç kullanımı, psikolojik rahatsızlıklar.

Uyku problemi nasıl çözümlenir?

Yatak odanızda ışığınız loş olmalıdır. Gündüzleri uyuyan bir yapınız var ise 1 saat az uyumaya özen göstermelisiniz. Akşamları yediğiniz yemeğe dikkat etmelisiniz. Ağır olmamalı ve yemek yemek uyumadan dört saat önce yapılmış olması gerekir. Ağır yemeklerden mutlaka kaçının.

Spor yapın. Spor vücuda iyi gelir ve rahat uyumanıza yardımcı olur. Yatağa yattığınızda günlük düşüncelerden uzak durun. Yapılan en büyük hata uykunuz gelmeden yatağa yatılmasıdır.

Yatak odanızı sadece uyumak için kullanın ve onun haricindeki işlerinizi başka bir alanda yapın. Yatmadan bir kaç saat önce bitki çayı (örneğin papatya çayı olabilir) içmeye özen gösterin. Kahve içmemeye dikkat edin. Alkolden ve nikotinden uzak durmayla çalışın.

Kaçta uyursanız uyuyun aynı saatte kalkmaya özen gösterin. Uyku düzeninde yatak seçimi ve yastık seçimi de çok önemlidir. Bunun için ideal olan yumuşak ve alçak yastıkları seçmek gerekir.

Psikolojik bir sorununuz var ise bir psikiyatriden yardım almanızda fayda var bunun için dinlendirici haplar kullanabilirsiniz. Mutlaka bu hapları doktor kontrolünde almaya özen gösterin. Geceleri sık tuvalete gidiyor iseniz yatmadan önce sıvı almamaya özen gösterin.

Uykusuzluğun en bilinen nedeni strestir, kendinizi rahatlatmaya çalışın ayrıca düzenli yürüyüşlerinde çok faydalı geleceğini göreceksiniz. Kısacası kız biladerlerim kafanıza tokadan başka hiçbirşey takmayın. 🙂 Dizileri bitircez film izlicez diye aman diyim uykunuzdan olmayın zamanınızı iyi ayarlayın. Uyku, sağlık ve vücut direncini arttırmakta çok önemlidir. Sağlıcakla kalın ponçikler. 🙂

2 Yorum

Yorum Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni doğan bebeklerde beslenme

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler