Soğanın faydaları ve kansere etkisi nedir?

Selam kız biladerlerim. Her zaman tükettiğimiz bazı sebzelerin bilmediğimiz bir sürü faydası var. Soğan da onlardan birisi. Faydaları boyundan büyük diyebilirim. Soğanın faydası ve kanseri önleyici etkisi hakkındaki yazımız ile karşınızdayız tekrardan 🙂

Diyetisyenler Soğan tüketimi kanseri önlüyor diyerek kanser hastası olan ya da olmayan birçok kişiyi soğan tüketimine yönlendiriyor. Eğer kanserden korunmak istiyorsanız o zaman sizde soğan tüketimine özen göstermelisiniz.

Soğanın faydaları

Diyetisyenler soğanda antibiyotik özelliğin ve kan şekeri düzenleyici özelliğinin bulunduğunu da belirterek özellikle şeker hastalarının yemekle beraber soğan tüketerek şekerden korunabileceklerini belirttiler.

Soğanın yararları sadece bunlarla da sınırlı kalmıyor. Bunun yanı sıra soğanın karaciğer ve bağırsakları temizleme özelliği de var. Soğan mide mukozasındaki bezleri uyardığı için iştah açıyor. Bronşit, öksürük, boğaz iltihabı gibi birçok rahatsızlık yine soğan tüketimiyle ortadan kalkıyor.

Soğan üzerinde yapılan araştırmalar soğanın iyi bir C vitamini kaynağı olduğunu gösteriyor. Ayrıca araştırmalara göre soğan HDL adı verilen iyi kolesterolün seviyesini artırıyor ve yüksek kan basıncını önlüyor. Damarların genişlenmesi sağlandığı içinde kanser oluşumunun önüne geçilebiliyor. Yani soğan çok iyi bir antioksidandır.

Soğan tüketiminin kansere etkisi sadece bununla sınırlı değil. Aynı zamanda soğan tüketildiği zaman tümör ve benzeri oluşumlarında oluşması engelleniyor. Bu da doğal olarak kanserin oluşmasını engellemektedir.

Soğan zengin içeriği sayesinde vücuda güç ve sağlık vermektedir. İçerdiği bol miktarda A,B ve C vitaminleri sayesinde antibiyotik özellik göstermektedir. Aynı zamanda fosfor, iyot, kükürt gibi vücuda çok faydalı olan maddelerde yine soğan içerisinde bolca bulunuyor.

Uzmanlar her ne kadar Soğan tüketimi kanseri önlüyor dese de soğanın neden olduğu koku yüzünden çoğu kişi soğan tüketiminden uzak duruyor. Ancak uzmanlar soğan kokusundan rahatsız olanlar için maydanozu önermektedir. Soğan yedikten sonra tüketilen maydanoz hem soğanın kokusunu önlüyor hem de maydanoz içerisinde bulunan yararlı maddeler vücudunuza ekstra katkı sağlıyor. Kısacası soğan tükettiğiniz zaman vücudunuz hem kanserden korunuyor hem de ihtiyacı olan besinlere sahip oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cilt tipimizi nasıl anlarız?

Karma ciltler için nemlendirici önerileri