Cilt tipimizi nasıl anlarız?

Merhabalar kız biladerlerim. Çoğumuzun tereddüt ettiği cilt tipi konusunu aydınlatmak için bir yazı ile karşınızdayım.

Hemen hemen herkesin her şeyi birbirinden farklı olduğu gibi cilt tipleri de kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Cilt tipleri genel olarak kuru, karma, yağlı ve normal cilt olmak üzere kategorilendirilirler. Buna bağlı olarak kullanılan bakım ürünleri ve hatta makyaj ürünleri cilt tiplerine göre farklılık gösterirler. Bunlara dikkat edilerek yapılan cilt bakımları ile hem estetik bir görünüm hem de sağlıklı bir cilt elde edilmiş olur.

Cilt tipini anlamanın yolları

Cilt tip tayininde iki basit yöntem kullanılmaktadır. Bunlardan ilki temizlenmiş ve kurulanmış cilde parmak yardımıyla bastırmaktır. Eğer bastırıldıktan sonra parmakta yağlı bir his kalıyorsa yağlı cildin, kalmıyorsa normal cildin, nemsiz bir his bırakıyorsa kuru cildin göstergesidir. Diğer yöntemde ise kağıt mendil kullanılır. Sabah uyanır uyanmaz cilt temiz bir kağıt mendil ile silinir. Eğer kağıtta çok fazla yağ kalıntısı varsa cilt yağlı, yağ kalıntısı yoksa kuru, hafif nemli ise normaldir.

Bunlar dışında kuru cilt, pul pul dökülmesiyle, yer yer soyulmasıyla kendini kolayca belli eder. Yağlı cilt ise özellikle T bölgesi denilen alın, burun ve çene üçlüsünün fazla yağdan kaynaklı olacak şekilde parlak görünmesi ve geniş gözeneklere sahip olması ile kendini belli eder. Normal cilt ise sorunsuz, gergin ve sağlıklı cilttir. Karma ciltler ise adında da kendini belli ettiği gibi hemen hemen her cilt tipinin özelliğini bünyesinde barındırır. Barındırdığı özelliklerden kuru belirgin ve zaman zaman yağlanmalar oluyorsa kurudan yağlıya dönük karma cilt, ya da sıklıkla yağlı iken zaman zaman kuruyan yağlıdan kuruya dönük karma cilt gibi isimleri alır.

Çeşitli etkilere bağlı olarak kızarma, yanma, kaşınma ve tahriş olma gibi tepkileri gösteren hassas ciltler mevcuttur. Bu cilt tipi hem yağlı hem karma hem normal hem de kuru ciltlerde kendini gösterebilir. Yukarıda belirtilen yöntemlerin ardından bu cilt tipine sahip olup olmadığınızı merak ediyorsanız alkol gibi ciltte tepki oluşturabilecek ürünlerle küçük ve bölgesel bir noktaya uygulama yaparak öğrenebilirsiniz.

Sizin cilt tipiniz hangisi biladerlerim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gece yeme sendromunu önlemek için öneriler

Soğanın faydaları ve kansere etkisi nedir?