Karma ciltler için nemlendirici önerileri

Merhabalar kız  biladerlerim 🙂 Bugün karma cilde sahip olan biladerlerimi ilgilendiren bir yazı derledik. 🙂
Cilt tiplerinin belki de en zoru karma cilttir. Ne yağlı ciltler için olan bakım ürünlerini ne de kuru cilt için olan ürünleri kullanamayan karma ciltler her zaman arada kalır ve yüz tipine uygun bir nemlendirici bulamazlar.

Karma ciltler için nemlendirici tarifi

Karma ciltler için evde hazırlanan karışım ile nemlendirme yapabilir ve ciltte ki yağ oranı dengelenebilir.
Cildi nemlendirmek için evde yapılacak tarifte gerekli malzemeler ;
Nane yağı 3 damla
Kekik yağı 3 damla
Çörek otu yağı 3 damla
Lavanta yağı 3 damla
Gül suyu ya da gül yağı 3 damla
Mısır unu 1 kaşık
Susam yağı 3 damla

Hazırlanışı;
Bu 7 malzemeyi karıştırarak temiz cilde uygulayın. Bu karışımı ciltte en az 1 saat bekletmelisiniz. Alerjik durumu olanlar alerjisi olan malzemeyi karışımdan çıkarabilirler. Sürerken masaj ile yedirdikten sonra buhar banyosu ile yüze bu karışım yedirilmelidir. Bir kap içine koyulan kaynamış suyun buharı ile yüze yedirilen bu yağ sonrasında yüz temizleme jeli ile temizlenir. Yüz çok fazla yıkanmamalı karışım yüzde % 10 oranında kalmalıdır.

Bu karışımı haftada 1 kere uygulayabilirsiniz. Karma ciltte eğer T bölgeniz yağlı ise bu karışımı haftada iki defa T bölgesine ( çene, burun, alın) uygulayabilirsiniz. Bu şekilde karma cildinizin yağ dengesi sağlanacak ve bu sağlıklı karışım ile cildiniz beslenecektir. Bu karışımı gündüz yerine akşam yatmadan önce uygulamak daha doğru olacaktır. Nemlendirilen yüz üzerine bir gün makyaj yapılmazsa cilt daha fazla dinlenecek ve nem dengesini koruyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Soğanın faydaları ve kansere etkisi nedir?

Acemiler için makyaj hakkında temel bilgiler