Yeni doğan bebeklerde beslenme

Selamlar kız biladerlerim. Bu yazıyı anne olmuş biladerler için derledik

Yemek yemek insanların en temel fizyolojik ihtiyaçlarından biridir. İnsanlar yemek yemeden yani beslenmeden yaşayamazlar. İşte bu yüzden her insan belirli bir süre aralıklarla bu ihtiyacını giderirler. Bu ihtiyaç yeni doğan bebekler için daha önemlidir. Çünkü yeni doğan bebeklerde beslenme çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişime etki eden en önemli faktörlerden birisidir.

Yeni doğan bebeklerde bilindiği gibi ilk altı ay anne sütü mutlaka verilmelidir. Anne sütünün verilemediği zorunlu durumlarda ise anne sütüne yakın yüksek vitaminli ve mineralli besinler verilmektedir. Eğer anne sütü yeterliyse ilk olarak anne sütü kullanılmalıdır. Eğer annede bulaşıcı bir hastalık, annenin kullandığı zararlı ilaç, bebeğin özel alması gereken besinler var ise anne sütü yeni doğan çocuğa verilmemelidir.

Yeni doğan bebeklerde anne sütünün faydaları

Anne sütü kullanımının yeni doğan çocuk üzerinde birçok avantajları bulunmaktadır. Yeni doğan bebeklerde beslenme konusunda anne sütünün tercih edilmesinin bir başka nedeni de budur. Anne sütü temiz ve mikropsuz olduğu için mutlaka tercih edilmelidir. Ayrıca bunun yanında sindiriminin kolay olması, güvenilir olması, zekâ gelişimini desteklemesi, kemik gelişimini desteklemesi, hazır ve ekonomik olması, bağışıklığı güçlendirmesi gibi birçok avantajı bulunmaktadır.

Anne sütünün verilemediği durumlarda ise mutlaka anne sütüne yakın gıdalar tercih edilmelidir. Bu gıdaları vermeden önce içeriğindeki katkı maddesine, son kullanma tarihine ve içerdiği vitaminlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Her ne kadar anne sütünün verilememesi çok görülmeyen bir olay olsa da anne sütü kadar güvenilir bir gıda bulunamayacağı için bu konuya dikkat edilmelidir.

Çocuğunuzun sağlığına önem veriyorsanız beslenme konusu en çok dikkat ettiğiniz noktalardan biri olmalıdır. Bu işi en baştan dikkatle takip ederseniz ilerdeki yaşamda daha az sıkıntı yaşarsanız. İşte yeni doğan bebeklerde beslenme konusu bu yüzden diğer dönemlerden daha önemlidir. Bebişlerinize iyi bakın kız biladerlerim. Sağlıkla sütünüzle kalın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tatlı isteğini azaltmak için öneriler

Uyku problemlerine karşı çözüm önerileri