Tatlı isteğini azaltmak için öneriler

Merhabalar kız biladerlerim:) Biz kızlar ne çektiysek hep bu tatlılardan çektik yedik yedik sonra başımıza kilo belalarını aldık 🙁 Bende sizi bu beladan kurtarmak istedim ve tatlı isteğini azaltmak için size önerilerde bulunacağım. Herşey sizin için kız biladerlerim 🙂

Hepimizin tatlı krizine girdiği anlar olmuştur. Gözümüzün karardığı, elimizin ayağımızın titrediği anlar pek uzak tarihli değildir. Kadınların hele ki regl dönemlerinde tek istekleridir tatlı. Karşı konulamaz bir his gelir birden. Tatlı yemek için aç veya tok olmak gerekmez. Tatlı bir zevktir aslında. Doymak için tüketilmez. Zevk almak, o an kendine ödüllendirmek için bir hediye olarak tüketilir.

İçeriğindeki etken maddeler endorfin ve seratoin yani mutluluk hormonlarını aktive eder ve mutluluk depolarını doldurur. Bundandır ki depresyon halinde veya mutsuz bir anda hemen çikolataya sarılırız. Bu durum beyin ile tatlı arasındaki kimyasal bir bağ ile ilişkilendiriliyor. Çoğu kişi ise şeker hastalığı nedeni ile tatlıya karşı aşırı bir istek duyar. Çoğu şeker hastası bu durumun farkında olmadan zarar verecek düzeyde aşırıya kaçabilirler. Tabi durum ancak doktor gözetiminde ortaya çıkabilir.

Tatlı isteği nasıl giderilmeli?

Bunun ile beraber tatlı yerken güzeldir lakin sonrası vicdan azabı olarak geri dönüyor. Karbonhidrat olarak vücuda alındığı için fazlası yağ olarak depo edilir ve sağlıksız kilo alımına neden olur. Bunu önlemek için tatlı ihtiyacını doğal yollardan almalı ve sağlıklı bir şekilde tatlı krizi bastırılmalı.  Örneğin elma, üzüm, kuru yemiş, kayısı gibi tatlı meyveler veya sütlü tatlılar, bitter çikolata, pekmez, bal gibi daha yararlı ve vücutta hemen kullanılan besinler alınmalı. Şerbetli kalorisi yüksek tatlılardan uzak durulmalı. Yeşil çay gibi kan şekerini dengede tutmaya yardımcı içecekler tüketilmeli. Tarçın gibi düzenleyici ve tatlı ihtiyacını karşılayan baharatlar kullanımı artırılmalı. Ayrıca bol su içerek ve sakız çiğneyerek de aşırıya kaçan tatlı isteğini bastırabilirsiniz. Tabi bu istekler krizler haline geliyorsa bir doktora gidip kan şekeri değerini ölçtürmekte fayda var. Sorunun asıl nedeni bulunduğunda başa çıkma yolları daha kolaylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pratik güzellik tüyoları

Yeni doğan bebeklerde beslenme