Grip ile ilgili bilgiler

Merhabalar kız biladerlerim:)

Malum soğuklar geldi çattı 🙁 Kız biladerlerim grip olmasınlar diye gripten korunma yollarını , bulaşıcı yollarını ve grip tedavisini sizlerle paylaşmak istedim.

grip hastalığıGrip nedir?

Grip hastalığı genellikle sonbahar ve kış aylarında birçoğumuzun başına gelmektedir. Ateş, eklem ve kas ağrıları, halsizlik, bitkinlik ve baş ağrısı gibi belirtileri vardır. Fakat bu hastalık soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır. Bu yanlıştır çünkü soğuk algınlığı halsizlik, hapşırma, burun akıntısı ve ateş yükselmeden gerçekleşen bir hastalıktır.

Gripten korunma yolları

İlk olarak gripten korunmak için hasta kişilerden uzak durup yakın temasta bulunmamak gerek. Eğer hasta isek mümkün olduğunca diğer insanlardan uzak durmalı ve evde istirahat edilmelidir. Öksürme anında ağız ve burun kağıt bir mendille kapatılmalıdır. Doktora gidilmişse ve ilaç kullanılıyorsa ilaçlar saatinde düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Doktorun vermiş olduğu ilaçlar, hastalığımız bitince değil ilaçlar bitinceye kadar kullanılmalıdır.

Grip nasıl bulaşır?

Grip hava yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Grip olan kişinin üst solunum yollarında mikroplar barınır. Bu mikroplar özellikle öksürme ve hapşırma anında kapalı ortamlarda havada asılı kalır ve sağlıklı kişiler o ortamda nefes aldıklarında onlarında üst solunum yollarına mikroplar yerleşerek grip bulaşmış olur. Bunun için hapşırma ve öksürme anında kağıt mendil kullanılması çok önemlidir.

gripGrip tedavisi

Bu hastalığın tedavisinde ilk belirtilere bakılarak bir tedavi uygulanmalıdır. Ateş varsa ateşin düşürülmesi veya halsizlik varsa yatak istirahati yapılmalıdır. Bu hastalıkta bol sıvı tüketimi ile mikropları vücuttan atmak en iyi yöntemdir. Bir diğer yöntemlerde şunlardır;

  • Zencefil, ıhlamur gibi şifalı bitkiler kullanılması daha faydalı olabilir.
  • Vücudun direnci düşeceğinden özellikle  mandalina ve portakal da bulunan C vitamini takviyesi yapılabilir.
  • İsteğe göre grip aşısı yaptırılabilir.

Aman diyim kız biladerler bu bilgilerden sonra hasta olayım falan demeyin 🙂 Kendinize sağlıkla bakın. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bakımlı ve güzel dudaklara sahip olmak için öneriler

Portakallı kereviz yemeği tarifi