Cildimizin parlak görünmesi için bakım önerileri

Merhabalar kız biladerlerim 🙂 Cildimiz için birkaç tavsiye verip kaçacağım 🙂

Tüm kız biladerlerim güzel bir cilde ve yaş kaç olursa olsun genç görünmeye isteklidir. Teknoloji devamlı ilerlemiş olsa da yaşlanma tamamen durdurulamamaktadır. Fakat cildinize ve yüzünüze ayrı bir özen gösterilmesi erken yaşlanmanın önüne geçilerek ilerleme asgari seviyede indirilebilir. Cilt ne kadar parlak ise o kadar genç görünüyorsunuz demektir. Cilt yaşlanmanın yanı sıra çevresel etkiler, kötü ve dengesiz beslenme, yeterli su tüketilmemesi, mevsim geçişlerinde yaşanan hava şartları ve yeterli temizliğin yapılamaması gibi sebepler cildin erken yaşlanmasının ve parlaklığının gitmesine neden olmaktadır.

Cildimizin parlak görünmesi için

Özellikle ölü hücrelerden arındırmak için temizlemek, bol su tüketmek, dengeli beslenmek ve vücut için gerekli vitaminlerle beslenmek, ve cildi nemli tutacak bakımları yapmak gerekmektedir.

cilt bakımıCilt kendini devamlı yenileyen bir yapıya sahiptir. Bu açıdan ciltteki ölü hücreler, yağ birikimi, duman toz ve çevresel etkilerle kirlenen ve gözenekleri kapanan cilt zamanla gözeneklerin genişlemesine ve içlerinin siyah noktalar ve yağ bezeleri oluşmasına sebep olurken güneş ışığının zararları, sıcak soğuk hava değişimleri ile ciltteki nem dengesi bozulur ve kızarıklıklar, cilt lekeleri, kırışıklıklarda oluşur.
Ciltte oluşan bu etkilerden dolayı deri nefes alamaz ve ölen hücrelerin yerine yeni hücre üretim hızı düşer. Cilde gereken bakımın yapılması çok zor bir uygulama olmayıp gün içinde sağlıklı bir bireyin yapması gerekenlerdir.

Cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Sabah ve akşam yüzü yıkayarak temiz tutmak gerekmektedir. Özellikle spor yaptıktan ve sıcakta çok terlendiğinde yüzün en azından yıkanması ve nemlendirici uygulanması cildin daha parlak görünmesini sağlayacaktır. Ölü hücrelerden cildi arındırmak için peeling özellikli yüz yıkama jeli veya kremi ile yüzünüzü fazla baskı yapmadan yumuşak hareketlerle masaj yaparak uygulayıp yıkamanız yeterli olacaktır. Bu uygulamayı en azından haftada bir iki sefer yapmanız doğru olacaktır.
Cildin gerekli şekilde nemli kalması ve özellikle cildin kendi nemini muhafaza etmesi için kimyasal içermeyen nemlendirici krem ile tüm vücudu duş sonrasında masaj yaparak sürülmesi duş sırasında sıcak soğuk su ile kan dolaşımının hızlandırılması nem dengesi için önemlidir.
Bol bol su ve sıvı tüketmek dengeli beslenmek ve vücut için gereken mineral ve vitamin içerikleri açısından zengin besinlerden bolca faydalanılması cildin parlak kalması ve yaşlanmayı azaltan uygulamalardır.

Unutmayın piremsesler cildimiz bizim için çok değerli bu yüzden canlandırmak için yapılması gerekenlere dikkat etmek gerekir. Teşekkürler eder Sağlıkla kalmanızı öneririm 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cilt lekeleri için cilt bakım önerileri

Siyah noktalar için burun bandı önerisi