Cilt lekeleri için cilt bakım önerileri

Merhaba kız biladerlerim, Biraz bakım tarifleri vermeye çalışacağım sizlere 🙂 Çeşitli sebepler ile görülen cilt lekeleri ile nasıl baş edebiliriz?

Cilt lekelerinin oluşum nedenleri

 En büyük etkiyi güneş ışınları sağlamasına rağmen doğumsal olan, kötü alışkanlıklardan özellikle sigara kullanan, hamilelikten dolayı gerekli vitamin ve minerallerin eksikliğinden, kimyasal ilaç kullanan kişilerde ilaç yan etkisi olarak, yaşlılığa bağlı olarak ve solaryum kullanılarak bronzlaşan kişilerde görülmektedir. Cilt lekeleri illa yüzde olacak diye bir kaide olmayıp güneş ışınlarına ve solaryuma maruz kalan tüm ciltte lekelenmelerin görünmesi muhtemeldir.

cilt lekesiCilt lekeleri deri altındaki melamin denen pigmentin leke oluşan bölgede fazlalaşması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Leke oluşumuna sebep olan etkilerin ortadan kaldırılması ve gerekli tedbirlerin alınması leke oluştuktan sonra çare aramaktan daha iyi bir uygulama yoludur. Cilt lekeleri tedavi edilmesi için medikal uygulamalar kadar, dermatolojik ve bitkisel krem ve maske uygulamaları ile bakım yaparak tedavi etmek mümkün.
Medikal uygulamalar içinde yapılan işlemlerde ciltte soyulma, kızarma, kaşıntı, gibi reaksiyonlar görülmekte olup, bu durumdan dolayı dışarı çıkılmayacak veya işten izin alınıp zamanınızı evde geçireceğiniz bir anda uygulanmasını sağlamalısınız.
Cilt lekeleri için yapılan cilt bakım maskeleri içinde kullanılan asitli meyvelerden özellikle sirke ve limon ile yapılan maskeler, kimyasal peelinglerin etkisini vererek ciltte soyulma sağlayıp lekelerin giderilmesinde etkili olmaktadır.

Güneş lekelerinin giderilmesinde yapılan bitkisel uygulamalardan biride karbonat ile hazırlanan maskedir Bu maske için

1 yemek kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı sodyum bi karbonat bir kaba konularak iyice karıştırılıp 5 dakika kadar bekletildikten sonra karışım lekelerin bulunduğu yerlere sürülerek 15 dakika kadar bekletildikten sonra yıkanarak temizlenir. Dışarı çıkılmadan önce mutlaka cilde yüksek faktörde güneş kremi uygulanması ciltte oluşacak yeni lekeler için çözüm olacaktır. Bu tür sorunları olan kişilerin hava değişimleri nedeni ile kış aylarında da güneş kremi kullanması gerekmektedir. Bu uygulamayı her hafta en az bir sefer uygulamaya devam edilerek lekelerin zamanla beyazlaşması sağlanır.

Diğer bir maske tarifi ise ciltteki güneş lekelerinin giderilmesi kadar çillerinde beyazlamasında etkili olacaktır

1 yumurtanın akı kar beyazı olup kabarana kadar çırpılır, 1 kaşık süzme yoğurt katılarak karıştırmaya devam edilir. 3-4 damla limon içine ilave edildikten sonra hazırlanan karışımı cilt lekelerinin hatta tüm yüz ve boyun bölgesine de sürüp kuruyana kadar bekletip bol su ile yıkayıp kuruladıktan sonra nemlendirici veya arap kızı kreminden uygulayın. Arap kızı kremi eskiden Osmanlı kadınlarının yüzlerini beyazlaştırmak için uyguladıkları bir kremdir. Bu maskeyi yapacak kişilerin bir ay boyunca 4-5 günde bir uygulayıp 15 gün ara verdikten sonra tekrar uygulamaya başlayabilirler. Tüm cilt maskelerinin yapımında, iyi bir sonuç alınması için mutlaka cilt temizlenip gözeneklerin açılması sağlanmalıdır.

Biraz ciddi bir yazı oldu bu ama ciltteki lekeler de bence ciddiye alınmalı be kız biladerlerim:) Ben cildimdeki lekeler için bir kaç kez uyguladım bu maskeleri ancak düzenli uygulamada başarılı sonuçlar elde edilebilir. Siz benim gibi üşengeç olmayın emi kız biladerlerim. Teşekkürler eder, Hoş ve ponçik dolu zamanlar dilerim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğal görünümlü makyaj

Cildimizin parlak görünmesi için bakım önerileri