Sivilceye sebep olan ilaçlar

Selamlar biladerlerim. sizlerin cilt problemlerine bir nebze de olsa yardımcı olabilmek için sivilceye sebep olan ilaçları araştırdım.

Yüzde çıkan sivilceler, birçok kız biladerimi günlük hayatında rahatsız edebilmektedir. Her ne kadar sivilceler için önlem alınsa da alınan tüm önlemler yetersiz olabilir. Çünkü kimi zaman kullandığınız farklı ilaçlar sivilce oluşumuna neden olabiliyor. Peki, Sivilceye sebep olan ilaçlar nelerdir?

sivilceye sebep olan ilaçlarSivilceye neden olan ilaçlar nelerdir?

Sivilceye neden olan ilaçların başında Steroid hormonlar geliyor. Özellikle haricen sürülmekte olan ve sistemik kortikosteroidler, anabolik steroidler bunların başında geliyor. Bu ilaca ek olarak çeşitli progestinler (testeron), antidepresanlar, lityum, aminoptine, antiepileptik ilaçlar (fenitoin, trimeradion ve fenobarbital), azothioprine, disulfiram, halojenler (iyodür ve bromür) gibi ilaçlar Sivilceye sebep olan ilaçlar listesinin başında geliyor.

Sivilceye sebep olan ilaçlar sadece bunlarla da sınırlı değil. Bunların yanı sıra antitüberkiloz ilaçları bunların başında ise Izoniazid (İNH) geliyor, troid ilaçları (thioürea ve thiouracil), vitaminler bunların başında ise B12,B1, B6 ve D2 vitaminleri geliyor.

sivilceye neden olan ilaçlarKısacası sivilceye sebep olan ilaçlar bunlardır. Ancak bunların dışında da yine kullanılan farklı ilaçlar sivilceye neden olabiliyor. Bunun nedeni ise hem genetik hem de ilacın yan etkilerine bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle eğer yüzünüzdeki sivilceler kullandığınız bir ilaçtan sonra ortaya çıktıysa ya da artmaya başladıysa ilk olarak ilacın yan etkilerine bakmalısınız. Eğer yan etkiler arasında sivilce artırması gibi bir madde bulunmuyorsa dahi en kısa sürede doktor kontrolüne gitmeniz gerekiyor. Çünkü kimi zaman üzerinde yazmasa dahi sivilceler kullanılan ilaçlardan dolayı ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca sivilce oluşumu daha büyük sorunlara da işaret edebilir. Bu nedenle sivilce diyerek küçümsememeli ve en kısa sürede sizde doktor kontrolünü gitmelisiniz. Hem bu sayede sivilcelerden kaynaklanan özelliklede yüzlerde oluşan kalıcı izlere maruz kalmayacak ve daha düz ve parlak bir cilde sahip olacaksınız. Kendiciğinize iyi bakın biladerlerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nar ve nar suyunun faydaları

Pastırmalı kuru fasulye tarifi